פסיכיאטריה של העולם החדש #2: מחסור באהבה הוא יסוד למרבית הסבל האנושי הקיים.

היעדר הבנה של העובדה הזו מהווה את היסוד למרבית התחלואים של הפסיכיאטריה המודרנית. הניסיונות החוזרים ונשנים "לכבות" סימפטומים ולסמן אנשים כסובלים מ"פתולוגיות" מבלי להבין שהמנגנון שמביא לאותם מצבים קשור, באופן הדוק, למחסור באהבה, הופך את הפסיכיאטריה הנוכחית למקצוע מאד קר, מנוכר, לא אנושי, לא אמפטי וגם…(הכי חשוב)… לא ממש יעיל.

אדם זקוק, אפילו לפני שהוא מקבל מזון, לאהבה. לפני הכל אדם זקוק לאהבה. באנו מאהבה ואנחנו במחסור של אהבה במשך כל חיינו. אנחנו בפער, בדפיציט ובגעגועים לאהבה. ולרוב אנחנו לא מבינים את זה, מתמכרים לתחליפי אהבה יחסית בקלות ולבסוף מוצאים את עצמנו בחרדה או דיכאון מבלי להבין שבעצם יש לנו בור עמוק בפנים שלא מקבל התייחסות. בור של חסר עצום באהבה.

כאשר האדם המטפל במי שסובל, למעשה, ממחסור באהבה, אינו ער למחסור שלו עצמו לאהבה, אופן הטיפול שלו יהיה לקוי מיסודו ואין זה משנה כמה שנות לימוד מאחוריו ואיזה תעודת "מומחה" תלויה על הקיר שלו. מהמקום הזה לא תהיה לו כל אפשרות לאמפטיה וחמלה כלפי מטופליו. מהמקום הזה ינהג המטפל בזהירות גדולה שלא "להיכנס" למקומות כואבים או מסובכים מדיי, מקומות שרק מי שמצויד בכלים של אהבה יכול באמת להיכנס אליהם בביטחה.

פסיכיאטריה של העולם החדש היא מקצוע מבוסס אהבה.
היא מקצוע שמבין שיש לנו אתגר מתמיד, עבודה מתמדת עם עצמנו ועם המטופלים שלנו, שתמיד מתחיל באהבה. בפסיכיאטריה של העולם החדש משתמשים בכלים של אהבה כדי להתמודד עם כאב וקושי נפשיים, כלים שניתן להתאמן בהם, להשתפר בהם וליישם אותם בכל מקום של מצוקה וחוסר אונים. חוסר האונים עצמו הוא תוצר של מחסור באהבה.

פסיכיאטריה של העולם החדש מתחילה בפסיכיאטר עצמו ובהכרח שיבדוק את מידת האהבה שלו לעצמו, את התחושות שלו בעודו פוגש את בבואתו במראה, את האופן בו הוא מדבר אל עצמו, את רמת האושר והסיפוק שהוא מקבל מחייו. אותו בעל מקצוע מחויב, מבחינתי, לטפל בעצמו ולבדוק באופן שגרתי את נוכחות האהבה בתוכו וביחסיו עם סביבתו. כאשר אינו נוהג כך הוא, מבחינתי, במצב של קושי ושחיקה שמגביל מאד את יכולתו להציע ולהעניק תקווה ודרך ריפוי למטופליו.

חרדה, לדעתי, היא זעקה גדולה ואף נואשת לאהבה היכן שהיא חסרה במיוחד.
דיכאון, לתפיסתי, הוא סוג של אבל על מחסור מתמשך של אהבה שאינו מקבל הכרה ומענה.

וכדי לתת מענה משמעותי לבעיות האלה יש להתחיל, לפי דעתי, בשאלות משמעותיות שקשורות לאהבה ומשם, בחמלה, אמפטיה וכלים להגברת נוכחות האהבה בתודעה האנושית, לצאת למסע מרתק ומרגש של ריפוי, טרנספורמציה, הכרת מקורות הכאב והענקת אמצעים לטפל בו באמת.

מזמין אתכם ואתכן לערוץ היוטוב שלי, שם מחכים לכן 36 סרטונים שעוסקים ביסודות האהבה.
https://www.youtube.com/@intopainting

דילוג לתוכן