ציור אינטואיטיבי הוא דרך בטוחה לביקור במעמקי הלב (משפטי הסדנה "1").

ציור אינטואיטיבי הוא דרך בטוחה לביקור במעמקי הלב  .
(משפטי הסדנה "1")

ביקור ב"מעמקי הלב", מפגש קרוב עם מה שנמצא שם בתוך עולמנו הרגשי, שחלקו הגדול אינו מודע ואף מוסתר מכיוון שזה כואב מדיי או מבלבל מדיי להכיר בדברים האמתיים שיש שם, נחשב במידה רבה, כמהלך "מסוכן".
כל-כך מסוכן שלרוב נעדיף "לבקר" שם כמה שפחות, ואם כן אז נבקש לראות רק את מה שיחסית נעים לנו לחוות, בתוך הסיפור הרגשי האותנטי שלנו.
תופעה זו קשורה בכך שאנו מחזיקים את עצמנו בתוך תחושה של שיווי משקל יחסי, תוך הדחקה והכחשה של פוסט טראומות שכואבות מדיי לפתיחה ושעדיף לנו לשמור אותן, כמה שניתן "בצל".

אלא שגם להדחקה ולהכחשה יש מחירים כבדים, זהו "פתרון" חלקי ואף פעמים רבות בעייתי, מכיוון שאותם חלקים כואבים ומפחידים בתוכנו משפיעים עלינו באופן שוטף, מנהלים אותנו מאחורי הקלעים וגם לא מאפשרים לנו לממש מגוון דברים שחשוב לנו לממש בחיינו. אותם "חומרים" מודחקים משמשים גם כחומות גדולות ויעילות שמפרידות בין אוצרות רבים של הנפש שלנו, ובינינו.

ציור אינטואיטיבי, כאשר מבוצע בדרך שמשלבת היטב בין גבולות וחופש מהווה דרך בטוחה לביקור במעמקי הלב. ציור אינטואיטיבי מאפשר לנו לגעת באמת הפנימית שלנו ואף לחוות במידה מסוימת של הכאב והפחד הכרוכים בה, אך ברמה שאנחנו יכולים לשאת מכיוון שבמקום לחשוב על הדברים ולראות אותם ישירות אנחנו "מדברים" אותם דרך תנועה יצירתית זורמת וספונטנית שגם לא מאפשרת לנו "להבין" עם מה אנחנו מתעסקים…

כך שלמעשה אנחנו "נוגעים" במקומות ה"אסורים" בלי לערב את ההיגיון וההבנה, "נוגעים" ויוצרים עם מה שנמצא בפנים, בעוד הציור האינטואיטיבי מגונן עלינו מפני חוויה של חוסר אונים או חוסר יכולת להתמודד עם מה שאנחנו פוגשים. חוסר אונים וחוסר יכולת להתמודד הם המרכיבים העיקריים של כל פוסט טראומה ואילו בשעת הציור האינטואיטיבי אנחנו לא חסרי אונים כלל וכלל כי כל מה שעלינו לעשות הוא…להמשיך את תנועת היד עם הצבע ובכך אנחנו "חולפים" על פני התכנים הפנימיים, "נוגעים" בהם בכלים של משחק וצבע, ומגלים שאנחנו "נשארים בחיים" ואף חווים הקלה, שמחה ושחרור משום שהצלחנו, ולו במעט, לפרק חלק מהחומרים שלא יכולנו אי פעם להתקרב אליהם…

וזו גם הסיבה לכך שבשום מקרה, בסדנת ציור אינטואיטיבי, לא יהיה כל ניסיון "לפרש" או "להסביר" את מה שמופיע בציורים, כדי לשמור את המרחב בטוח, חווייתי וזורם בלבד, מבלי לנסות "להבין" מה שצויר על הדף.  

דילוג לתוכן