מהו "ריפוי"

המילה "ריפוי" נאמרת בהקשרים רבים ובוודאי מובילה להקשרים רבים ולאסוציאציות שונות. לעתים, אי הבהירות הזו יכולה לבלבל וגם למנוע תהליכי שינוי משמעותיים שקשורים בריפוי, עקב אי הבנה וציפיות לא מותאמות.

מבחינתי, "ריפוי" הוא תהליך שמוביל אדם מנקודה "א" לנקודה "ב" כאשר המצב בנקודה "ב" טוב יותר, במובנים מסוימים, מאשר היה בנקודה "א".
אותו שיפור, במעבר מנקודה "א" ל"ב" יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות.

  • לעתים מדובר בשיפור היכולת להתמודד עם קונפליקט שקודם היה נראה כבלתי אפשרי לחלוטין.
  • לעתים מדובר בפקיחת עיניים לגבי דבר שהיה קשה לראות אותו קודם. לעתים מדובר בהקלה בעומס הקשור בנושא מסוים.
  • ריפוי יכול לבוא לידי ביטוי כעלייה באופטימיות לגבי בעיה מסוימת או באימוץ גישה קלילה ויצירתית אליו, כזו שקודם לא היתה ולכן גם לא איפשרה כל מוצא מהסבך.
  • לריפוי תתלווה תחושת שחרור וגם מציאות חדשה עם אפשרויות שלא היו קודם לרשות האדם.
  • לעתים ריפוי גם יבוא לידי ביטוי כסיום מלא של בעיה, של קושי או של מכאוב. אך מצב זה אינו האופציה היחידה לריפוי.
    בכל אחת מהאפשרויות ריפוי הוא אחת החוויות החשובות, המעצימות והמכוננות האפשריות לאדם. 

אפשר לראות את הריפוי, אם כן, כאבן דרך בחיי האדם שמתמודד באופן אמיץ עם אתגריו, אבן דרך שתוביל לעוד הזדמנויות ואפשרויות לריפוי, שכולן יחד תתחברנה לתהליך כולל של צמיחה, התפתחות, התחדשות והתרחבות. 

כמעט ללא יוצא מן הכלל, ריפוי אפשרי רק אם האדם מעורב בתהליך מבחירתו ומנכונותו להתמודד עם המחירים הכרוכים בעבודה, באתגרים ובהתנסויות הדרושים לו לשם ריפוי. לעתים תהליך זה מתרחש תודות לאירוע יוצא דופן שכופה על האדם לצאת למסע של תיקון או שינוי. פעמים רבות תהליך הריפוי כרוך גם בסיוע חיצוני כמו של מטפל, חבר, מדריך, יועץ, בן זוג או אפילו ספר או קורס דיגיטלי. בחלק גדול מהמקרים נוכחות קבוצה תומכת ומאתגרת מגדיל עד מאד את סיכויי ומידת הריפוי. 

בכל המקרים, מידת הריפוי תלויה מאד באדם עצמו, בכוחות שהוא משקיע בתהליך, בהתמסרות שלו אליו, ביכולתו לקום לאחר משברים תוך כדי התהליך ולהמשיך הלאה גם כשקשה, ביכולתו להאמין בעצמו ובתהליך עצמו, ביכולתו לדבוק בדרך שמובילה אותו למקום חדש. 

אך הדבר החשוב ביותר שיש אולי לומר בהקשר של ריפוי הוא שפעמים רבות, בדרך כלל יותר ממה שנהוג לחשוב או להאמין, הריפוי אפשרי ובהישג יד, משום שלאדם יש כוחות פנימיים, כוחות ריפוי טבעיים, שיכולים לחולל שינויים מרחיקי לכת שלעתים ייתפסו כסוג של "נסים". כל שיש לעשות כדי לממשם הוא למצוא את הדרך המתאימה להפעלה מחודשת של כוחות אלה, דרך שהיא לרוב סוג של "חממה" שמאפשרת לאדם לחבור מחדש אל הכלים והידע המולדים מהם התרחק במהלך חייו. כאשר חבירה זו תתרחש למשך מספיק זמן, ריפוי יגיע, ואתו שינויים מבורכים נוספים בחיי האדם. 

דילוג לתוכן