פסיכיאטריה של העולם החדש #1

כבר שנים שאני מוצא את עצמי פועל ומספק כלים להתמודדות עם מגוון מצבים פסיכיאטריים בדרך שונה ממרבית הקולגות שלי. לפעמים זה הרגיש כמו להיות "פסיכיאטר אחר" ולפעמים אהבו להתייחס אליי כאל "הפסיכיאטר שעובד בלי תרופות".
אני חושב שעכשיו, אחרי שנות פעילות רבות, צבירת ניסיון והישגים, אפשר כבר לעדכן שמה שאני עושה זה פסיכיאטריה של העולם החדש ואף לסמן לעמיתיי הפסיכיאטרים, שמי מהם שירצה, יש לי שפע כלים לשכלול ושיפור המיומנויות שלהם, שמבוססות בעיקר על מה שלמדו בבית ספר לרפואה.
מהי, מבחינתי, פסיכיאטריה של העולם החדש?
יש לכך בוודאי הרבה היבטים, אז אנקוב כרגע באחד וארחיב במאמרים הבאים.
פסיכיאטריה של העולם החדש פחות מחפשת "פתולוגיה" ויותר את השאלה: "מה הם כוחות הריפוי הטבעי שנחלשו וכיצד להעצים אותם כך שיקחו פיקוד ויצמצמו את הקושי והכאב?"
השאלה הזו נובעת מתפיסת עולם בסיסית, גם היא של פסיכיאטריה של העולם החדש, שהאדם נולד עם סט רחב של יכולות טבעיות לצמוח, ליצור, להתמודד, לרפא את עצמו, לאהוב, להשתוקק, להתחדש, להשתנות ועוד… ואילו שנסיבות החיים, במקום לטפח את תכונות אלה, מדכאות ומצמצמות אותן.
ולכן נולדות כל הבעיות הריגשיות הנפוצות. בשל חולשת אישיות שהתרחקה מהכוחות הטבעיים שלה.
ומכאן, מה יהיה הטיפול שאני מציע?
שפע של כלים להעצמת כוחות הריפוי הטבעיים ולפי הצורך טיפול פסיכו-קריאטיבי שממוקד בלקיחת אחריות על הבעיה וטיפול בה דרך שימוש חדש באותם כלים טבעיים שניתן ללמוד מחדש כיצד לשקם, להפעיל ולהעצים.
וכן, התוצאות בחלק גדול מהמקרים משמחות ומעידות על שינוי מרענן ואף טרנספורמציה של הקושי, החרדות והכאב לכיוון של צמיחה, שינוי והתפתחות.
ומכאן, בדיוק, מתחילה הפסיכיאטריה של העולם החדש.
דילוג לתוכן